Registration for Admission

Student Achievements

INTER SCHOOL EVENTS
S.NO DATE EVENT NAME NAME OF STUDENTS CLASS POSITION STATE NATIONAL INTERNATIONAL REMARKS
1 24TH April SAVE FROG DAY Shreyas Shyamdasani (V-B), Imaad Haq (VI –C),Prachi Agarwal[V A],Priyansh Roongta[IX] V, VI, IX 1ST STATE
2 24TH April SAVE FROG DAY Shivansh Singh[IX B], Ayushi Jain[IX] IX 2ND STATE
3 24TH April SAVE FROG DAY Guruvansh Bhatia[V-A],Vamika Nanda[V- C],Shreya Gupta[VII C] V, VII 3RD STATE
4 24TH April SAVE FROG DAY Atharv Shukla[V-B], Navya Maheshwari[V-D], Divyana Sethi[V- A], Kyna Mallik[VII C], Vidhi Pandey[XII B] V, VII,XII Consolation STATE
5 25th March Catch-A-Phrase on Nuclear Power Harshal Singh X Consolation Nuclear Power Corporation of India Ltd
6 6 & 7 FEB. 21 Kanpur District Badminton Tournament Indira Shukla 6 C 1st prize in (under 11 girls) Single, 1st prize in (under 19 girls) Double, 2nd prize in (under 15 girls) Single
7 6 & 7 FEB. 21 Kanpur District Badminton Tournament Ishita Kanodia 11 2nd prize in (under 19 girls) Single & Double
2nd prize in open women
8 22nd April 2021 Earth Day Drawing Contest”Save Nature” Aryaman Bhartia 1B Certificate of Appriciation Karnataka (Bangalore) N/A N/A
9 MARCH AIAA HELD AN ONLINE ALL INDIA DANCE COMPETITION 1st prize group dance, 2nd prize folk dance Anshi Naimani, 3. consolation award Yashashvi Mundra, 4. Appreciation award Rakshita Dhingra and Riddhima Bajaj ,Anishka Roy , Ananya Dwivedi 5 to 9 Certificate of Appriciation Mumbai yes N/A
10 10TH May -21 MASS AWARENESS FOR COVID 19 21 Students:
COLLAGE:
Anvi Kedia[VII B- Ist]
Avyukt Gupta [VA -2nd]
Shriya Roongta [VI- 3rd]
Aditri Jhunjhunwala [VI B- Consolation]
Pari Agarwal [ IX A- 1st]
Priyansh Roongta [[IX B- 3rd]
Vidhi Pandey [ XII B- Consolation]
SLOGAN :
Kyna Mallik [ VII C- 2nd]
Atiksh Sachan [V C- 3rd]
Shaurya Agarwal [ VI 3rd]
Inaya Akram [ VII C- Consolation]
Anvi Saraogi [ VIII A- Consolation]
Arunima Acharya [IX- 3rd]
Priyansh Roongta [IX B-Consolation]
POSTER:
Aishwarya Singh [V B- 2nd ]
Atharv Shukla [ V B- Consolation]
Namish Gambhir [ VIII B- Consolation]
Hadiyah Khwaja [ XI B- 1st]
Vandita Uttam [ XII B- 2nd]
Priyansh Roongta [IX B- 3rd]
V- XII 1st Rank- 3 students
2nd Rank- 4 students
3rd Rank- 7 students consolation–7 students
STATE 21 Students won accolades
12 25 th may The golden days Rakshita Dhingra,Yashasvi Mundhra, Aadvika Kureel, Riddhima Bajaj, Ananya Dwivedi, Adya Dixit, Anishka Roy class 3 to 10 all Winners kanpur yes
13 2nd june Sanskriti Bharat Riddhima Bajaj class 6 D 2nd & 4th Kharagpur yes
14 04-Jul Aachman Study Circle Shriya Roongta class 6 D 1st delhi yes
15 12-Jul Triveni kala kendra Riddhima Bajaj class 6 D 1st odisha yes
16 14-Aug Rashtriya Kala Manch Awadh Eba Iqbal Class XII ART Consolation U.P Yes
17 26-Jul Sadbhavna (Diaroma) Sarthika Pandey Class 2B 3rd U.P Yes
18 05-06-2021 Waste Segregation and Composting Yash Agarwal, Krrish Gupta, Aditi Gupta, Nandini Anand- 1st Prize Ishanvi Seth- 2nd Prize Class VIII and X 1st and 2nd Kanpur
19 11th September,2021 Vivekananda Young Explorer Contest Mishika Bahl Class I Scholarship (Rs.4000/-) Yes
20 11th September,2021 Melange – 2021(Euphoria) Rida Tandon Class VIII D 3rd Uttar Pradesh Yes
21 11th September,2021 Melange – 2021(Codabit) Archit Awasthi Class V B 3rd Uttar Pradesh Yes
21 11th September,2021 Melange – 2021(Graphic Novella) Aslesha Misra Class XI B 2nd Uttar Pradesh Yes
21 11th September,2021 Melange – 2021(Kraft – O – Mine) Kartavya Gupta Class VIII D 1st Uttar Pradesh Yes
21 11th September,2021 Melange – 2021(Mic Drop) Vaani Gupta Class IX D 3rd Uttar Pradesh Yes
21 11th September,2021 Melange – 2021(Picxellence) Eba Iqbal Class XII 2nd Uttarb Pradesh Yes
21 11th September,2021 Melange – 2021(Technovate) Vivaan Chandak Class V C 3rd Uttarb Pradesh Yes
27 11th Sept ASISC Debate(Junior Category) Inya Dwivedi IX B 1st RUNNER Up Zonal Level Qualified for Regional level-Stand By
28 11th Sept ASISC Debate(Junior Category) Priyansh Roongta IX B 1st RUNNER Up Zonal Level
29 23-Aug Dr Rajajram Jaipuria Memorial debate Priyansh Bhatia XII B Best Speaker City level Got a cash prize of Rs.500/-
30 28-07-2021 SADBHAVANA(SHRISHTI SRIJAK) AASHINI KHANDELWAL V D 3RD U.P YES
31 8th and 9th October Razzmatazz Priyansh Roongta and Shreyas Goenka IX B 1st position U.P
32 8th and 9th October Razzmatazz Ifra Ahmad and Rakshita Dhingra VII C and VII A 1st Position U.P
33 8th and 9th October Razzmatazz Aditri Jhunjhunwala VI B 2nd Position U.P
34 8th and 9th October Razzmatazz Eba Iqbal XII E 3rd Position U.P
35 8th and 9th October Razzmatazz Avni Badlani Prep C 3rd Position U.P
36 8th and 9th October Razzmatazz Sarvagya Tripathi VII D 3rd Position U.P
37 7TH OCT LITTERAE LAETUS KUNAL BHATIA
ASHLESHA MISRA
XI 2ND POSITION -POEM
3RD POSITION -DRAMA
YES ALL OVER INDIA
Enquire Now
close slider