Letter for Parents

School Calendar

2019 – 20

SCHOOL CALENDER

HOUSE SYSTEM

Education, if not incorporated with co-curricular activities cannot be considered workable and complete. The school is divided into four houses based on the names of the rivers – Ganga, Godawari, Krishna & Narmada. The prime objective of these houses is to inculcate among the pupils a sense of collective responsibility and solidarity, a sense of team spirit and to encourage healthy competition. Each House is under the charge of a House Mistress along with House Captains and Prefects who shoulder the responsibility through monitorial system and endure a smooth and efficient functioning of the House.

Inter House Activities for the session 2019-20 : Class I to V
DATES DAYS I-II III-V
10th April Wednesday Introduction of Houses House Meet
24th April Wednesday Mask Making Bird House
1st May Wednesday Practice Heritage Quiz
8th May Wednesday Poem Enactment Poster Making
10th July Wednesday Puppety Puppets Bits and Bites
27th July Wednesday Creative Me Practice
24th July Wednesday Practice Build a Story
7th August Wednesday Character Portrayal Strokes of Bravery
21st August Wednesday Practice Practice
28th August Wednesday Little Einstein Budding Scientist
04th September Wednesday Practice Bookmark making
16th October Wednesday Hasya Kavi Sammelan Nukkad Natak
23rd October Wednesday Diwali Craft Candle designing
07th November Wednesday Once Upon a time Design a Newspaper
20th November Wednesday Comp Tech Practice
27th November Wednesday Walk the Ramp Comp Tech
11th December Wednesday Fun with Origami Kabad Se Jugad
18th December Wednesday Tangram Maths Mart

CLASS I – II Activity Day : Thursday

Artistry Mask Making
Puppet Making
Flower Making
Origami
Paper Craft
Creative Impressions
Free Hand
Block Printing
Calligraphy
Pinching with Clay
Fitness Yoga & Meditation
Aerobics
Paid Clubs Young English learner (YLE )
Robotics
Abacus
Folk Art Warli
Madhubani
Green Brigade
Recycle club
Performing Art Fable Fabrication
Drama in Motion
Dancing Feet
Musical Symphony
Modules Maths Club
Science Power
Fun with Science
Reading Club
CLASS III – V Activity Day
Theatre / Performing Arts Dramatics Club
Instrumental Music Club
Rock and Roll (Dance)
club) Western Music Club
Modules Science Trivia (Science Experiments)
Computer Club
Math Squad
Heritage Club (Quiz)
Readers Club
Tasty Bites Club (Blooming Chefs)
Elocution (Public Speaking)
Sports Club – Choose any one option Volleyball
Basket ball
Karate
Chess
Skating
Taekwondo
Table Tennis
Badminton
Football
Gymnastics
Yoga and Meditation
Aerobics Club
Artistry/Craftiness Artifacts Puppet making and Mask Making Club
Paper craft Club
Artistic Endeavours (Handicraft+Printing)
Engraving with Clay (Clay modelling)
Green Brigade Eco Rangers (Nature +Waste Management)
Paid Club Abacus Club
Cambridge English school Programme (Y L E)
Electronic Automation / Robotics
Coding Club
Article Writing
New Additions Sudoku
Spectrum (Playing with colours)
News Makers
The Press Club
CLASS VI – VIII Activity Day : Wednesday
Modules Science Forum
Website Designing
Life Skills
Logical Reasoning
Heritage Club
Utility Club Reading & Book Keeping
Sewing & Knitting
Home Science
Performing Arts Dance Club
Instrumental Music
Debate & Oratory
Dramatics
Paid Club Robotics
Coding
Astronomy
Article Writing
Anchoring & Interviewing
Community Service Interact Club
Nature Club
Artistry Fine Art
Fashion Designing
Katran (Handicraft Club)
Clay Modelling
Best Out of Waste
Sports & Fitness Yoga & Meditation
Basketball
Volleyball
Football
Badminton
Karate
Taekwondo
Table Tennis
Skating
Gymnastics
Aerobics
Chess
CLASS IX – XII Activity Day : Friday
Modules Website Designing
Logical Reasoning
Heritage Club
Utility Club Reading & Book Keeping
Repair & Maintenance
Home Science
Performing Arts Dance Club
Instrumental Music
Debate & Oratory
Dramatics
Paid Club Astronomy
Anchoring & Interviewing
Community Service Interact Club
Nature Club
Artistry Fine Art
Fashion Designing
Katran (Handicraft Club)
Clay Modelling
Sports & Fitness Yoga & Meditation
Basketball
Volleyball
Football
Badminton
Table Tennis
Skating
Aerobics
Chess