Second Level Olympiad Result

 
 

SAVIOURS OLYMPIAD ACHEIVERS (2017-18)



 

International Olympiad Achievers

International Olympiad rankers

 

Second Level Olympiad Result 2017-18

 

 

 

SAVIOURS Result 2017-18

National  Toppers Cash Prizes

  

  

  

  

  

  S.No.   Name of the Students   Class   National Rank   Cash
  1   ANGADH VERMA   IX   I   5100
  2   RISHAABH ANAND   IV   II   3100
  3   ADITYA PANDEY   III   IV   1100

 

National  Toppers 2017-18

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  S.No.   Name of the Students   Class   National

Rank

  1   SHIVAM   III   15
  2   SAUNAK PAUL   III   16
  3   AISHWARYA TOMAR   III   17
  4   PALOMI SRIVASTAVA   III   20
  5   MEENAKSHI AWASTHI   III   20
  6   RISHI JOSHI   III   21
  7   SHAMBHAVI JAIN   III   21
  8   DIVIJA ARORA   IV   8
  9   KARTIK CHAUDHARY   IV   9
  10   ANUSHA TYAGI   IV   10
  11   DIVYESH KANDARI   IV   13
  12   NAVYA   IV   15
  13   SPARSH MENON   IV   15
  14   ARYANSH AGARWAL   IV   15
  15   FATIMA ZAIDI   IV   15
  16   SPARSH PANDITA   IV   17
  17   ABHIGYAN   IV   18
  18   SHAURTA SARTHAK   IV   19
  19   AVIKA BISHT   IV   19
  20   ARADHYA SHUKLA   IV   21
  21   AARYAN AGARWAL   IV   21
  22   AMARTYA MISHRA   V   6
  23   ISHAAN BANSAL   V   8
  24   UNNATI SINGHAL   V   10
  25   ADVIKA SRIVASTAVA   V   11
  26   SUMERA SRIVASTAVA   V   11
  27   SHIKHAR VERMA   V   11
  28   VATSAL AGARWAL   V   11
  29   DARSH PRAKASH   V   12
  30   ARYAMAN RAJ   V   12
  31   ARYAN KUMAR   V   12
  32   AKSHIT SRIVASTAVA   V   12
  33   AADI SINGH   V   14
  34   SHAURYA SINGH   V   14
  35   ANSHUMAN SINGH   V   15
  36   VIDISHA CHAUHAN   V   15
  37   SHIVI SINGH   V   16
  38   ABHINAV BHARDWAJ   V   16
  39   SAKSHAM PRTAP SINGH   V   16
  40   DIKSHA   V   16
  41   NISHIKA BHANDARI   V   16
  42   SANVI   V   17
  43   DAKSHATA   V   17
  44   KINJAL GANDHI   V   17
  45   AADYA TRIPATHI   V   17
  46   SHARANYA PANDEY   V   17
  47   TVISHA RAIZADA   V   18
  48   SAUMYA   V   19
  49   ANUSHREE DUBEY   V   19
  50   ANUSHREE DIXIT   V   19
  51   DISHA MEHRA   V   19
  52   ANSHIKA AGARWAL   V   19
  53   ARNAV GARG   V   20
  54   JAYATI   V   20
  55   SHALABH SHARMA   V   20
  56   RUDRAKSH SRIVASTAVA   V   20
  57   NAVDHA SINGH   V   21
  58   ANUSHKA   V   21
  59   SHAMBHAVI SINHA   V   21
  60   ADEEB ALI ISLAM   V   21
  61   KUSHGRA JOSHI   V   21
  62   KHUSHI CHADHA   VII   8
  63   BHAVYA KUMARI   VII   13
  64   BHAVYA GUPTA   VII   13
  65   MALAY KEDYA   VII   14
  66   ANUSHA MITTRA   VII   14
  67   CHETAN ANAND   VII   14
  68   PRATHAM GUPTA   VII   16
  69   VEDANT SINGH RANA   VII   17
  70   ADITYA RAI   VII   18
  71   KAVYANSHI JAIN   VII   19
  72   PULKIT PANDEY   VII   20
  73   SHUBH TYAGI   VII   21
  74   SAMRIDHI   VII   21
  75   SAKSHAM RAI   VIII   10
  76   KRISHNA GOSWAMI   VIII   11
  77   ANANTA SINGH   VIII   11
  78   KAOIL SINGH RAUTELA   VIII   14
  79   GIRISHA ARORA   VIII   17
  80   DIPTANSHU DIVYAM   VIII   18
  81   INIKA AGARWAL   VIII   18
  82   ADRIJA GHOSH   VIII   19
  83   AAKANKSHIT SHARMA   VIII   19
  84   SWARNIM CHAUDHARY   VIII   20
  85   PRABHAV PATHANIA   IX   11
  86   KUSHAAN JAIN   IX   16
  87   DISHA TIWARI   IX   17
  88   AAYUSH GUPTA   IX   17
  89   BHASHA TYAGI   IX   19
  90   DIVYANSHI SRIVASTAVA   IX   19
  91   ARMAAN CHOUDHARY   IX   19
  92   TANISH KARANWAL   X   7
  93   MIHIKA YADAV   X   11
  94   TANISHA BANSAL   X   12
  95   AKSHAT AYUSH   X   12
  96   RITAM   X   14
  97   POOTAM ANISHA   X   15
  98   AKSHAT AJMERA   X   16
  99   SEJAL   X   16
  100   KHUSHI AGARWAL   X   17
  101   KAJAL VERMA   X   18
  102   ARNAV JAIN   X   18
  103   HARSH SINGH   X   18
  104   SOUMYAN SINGH   X   18
  105   ADITYA DAIPURIA   X   18
  106   RIDDHI BHARDWAJ   X   19
  107   ANSH RAJKUMAR   X   20

 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  State Merit
  S.No.   Name of the Students   Class   State Merit
  1   RUHI GOYAL   III   I
  2   AARAV SINGH   III   I
  3   AADYA SAXENA   III   I
  4   RHYTHM YADAV   III   I
  5   PARI PRIYADARSHINI   IV   I
  6   TANISHKA KASHYAP   IV   I
  7   ANIKA SHARMA   IV   I
  8   AANYA DIXIT   V   I
  9   AVEESH MATHUR   V   I
  10   RAJAT AGARWAL   V   I
  11   YASH SETHIYA   V   I
  12   MANAN PANT   V   I
  13   RIYA GOEL   IX   I
  14   GUNIKA DHINGRA   IX   I
  15   ADITI YADAV   X   I
  16   KINSHUK GANDHI   X   I

 

School Toppers

  

  

  

  

  S.No.   Name of the Students   Class
  1   ANIRUDDHA GHOSH   VII
  2   KASHISH KALRA   VII

 
 

Cyber Olympiad Result -2017-18 Merit of Distinction

  

  

  

  

  

  

  S.No   Name   Class
  1   Aditya Raguram   8
  2   Pal aggarwal   9
  3   Abhijit kumar jha   10
  4   Raunak Asnani   10

 

School Toppers – Gold Medal

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  S.No   Name   Class
  1   Rhythm Goel   6
  2   Yuvraj Negi   6
  3   Kanishka Gautam   6
  4   Tanya Sagar   6
  5   Vani Arora   6
  6   Dhruv Pathak   6
  7   Sanskar ranjan   6
  8   Tanrika Gupta   6
  9   Vihaan Ahlawat   6
  10   Parth Aggarwal   6
  11   Padmesh joshi   7
  12   Aditya Rai   7
  13   Akarsh Tripathi   7
  14   Moh. Aaban   7
  15   Raunak Gupta   7
  16   Vishank Singh   7
  17   Anushka Sharma   7
  18   Pratham Gupta   7
  19   Riddhima Roi   7
  20   Inika Aggarwal   8
  21   Samridhi Sinha   8
  22   Kapil Singh Rautela   8
  23   Atishay Jain   8
  24   Riya Singh   8
  25   Akshat Sharma   8
  26   Kanishk Jaiswal   8
  27   Prakhar Joshi   8
  28   Dhruv Deora   9
  29   Vivek Singh   9
  30   Abhinav Garg   8
  31   Aayush Gupta   9
  32   Srishti Singh   9
  33   Darsh Kejriwal   9
  34   Harshita Sharma   9
  35   Drishi Sengar   9
  36   Gautam Singhal   10
  37   Aditya Yadav   10
  38   Apurv Chnadrawanshi   10
  39   Ansh Nigam   10
  40   Utkarsh Dev   10

 
 

School Toppers – Silver Medal

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

      School Toppers   Silver Medal
  S.No   Name   Class
  1   Akshit Sharma   6
  2   Prisha Rawat   6
  3   Srishti Kala   6
  4   Bhumika Chaudhary   6
  5   Madhav Mehrotra   6
  6   Sushmita Chatterjee   6
  7   Devansh Mishra   6
  8   Jayant Goyal   6
  9   Adya Mishra   6
  10   Neeraj   6
  11   Aditya Singh   7
  12   Shyransh Uperati   7
  13   Aditi Yadav   7
  14   Tushar Verma   7
  15   Arjit Aggarwal   7
  16   Sakshi Sharma   7
  17   Aman Parashar   7
  18   Udit Aggarwal   7
  19   Malay kedia   7
  20   Shaurya Pratap Singh   8
  21   Deepanshu Divyam   8
  22   Osa Mishra   8
  23   Arnav Verma   8
  24   Swarnim Chaudhary   8
  25   Abhinanadan Adhikari   8
  26   Harsh Panwar   8
  27   Mayank Kumar   9
  28   Rahul Sharma   9
  29   Yasharth Srivastava   9
  30   Peehu Aggarwal   9
  31   Anupriya Lathe   9
  32   Ananya Mathur   9
  33   Deepanshu Singh   9
  34   Aadya Verma   10
  35   Tanisha Karanwal   10
  36   Kashik Ranjan Jha   10
  37   kriti Lal   10
  38   Taqdees anjum   10

 
 

School Toppers – Bronze Medal

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  S.No   Name   Class
  1   Manas Pratap Singh   6
  2   Ashwin Kumam   6
  3   Kashvi Upadhyay   6
  4   Gauri singh Rajput   6
  5   Aditi Dutt   6
  6   Vidushi Arora   6
  7   Keshav Aggarwal   6
  8   Akansha Kumari   6
  9   Diya Dingra   6
  10   Rohit Sengal   6
  11   Ishiti Singhal   7
  12   Vedant Singh Rana   7
  13   Priyanshu Singh   7
  14   Samarth Kapoor   7
  15   Yash Sushil   7
  16   Janki U tandon   7
  17   Manav Gupta   7
  18   Shubhayu Sarkar   7
  19   Mansi Sinha   7
  20   Chitransh Surekha   8
  21   Dev Shrama   8
  22   Stuti Aggarwal   8
  23   Mayank Goel   8
  24   Aditya Tiwari   8
  25   Dhruv Verma   8
  26   Utkarsh Tyagi   8
  27   Kartik Sharma   8
  28   Shikhar kanauje   9
  29   Yash Varshney   9
  30   Anoushka Bansal   9
  31   Riddhi Alok Puranik   9
  32   Lalit Vijay   9
  33   Anoushka Patni   9
  34   Nikita Rajesh Verma   9
  35   Astha Aggarwal   10
  36   Sehaj Singh   10
  37   Khushi Aggarwal   10
  38   Akshat Aayush   10
  39   Dev Aditya Dutta   10

 

 

NSTSE – LEVEL-II RESULT (SESSION-2017-2018)

  

  

  

  

  

  

  

  

  S.No.   Name of the Student   Class   National Rank   Achievement
  1   Malay Kedia   VII   51   National Achiever
  2   Trijal Singh   III   27   National Achiever
  3   Sarthak Sharma   II   126   State topper
  4   Anika Choudhary   II   126   State topper
  5   Divyesh Kandari   IV   251   State Rank -3
   

6

   

Pal Aggarwal

   

IX

   

308

  State Rank -8 (Class Topper)

 
 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  S.No.   Name of the Student   Class   National

Rank

  Achievement
  1   Dheeraj Rawat   I   1082   Class Topper
  2   Divyansh Jindal   I   1082   Class Topper
  3   Saksham Tandon   I   1082   Class Topper
  4   Parth Ghai   I   1082   Class Topper
  5   Adeeb Ali Islam   V   1440   Class Topper
  6   Sanskar Ranjan   VI   552   Class Topper
  7   Aditya Raghuram   VIII   1522   Class Topper
  8   Manan Chandra Pandey   X   1777   Class Topper

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  S.No.   Name of the Student   Class   National

Rank

  Achievement
  1   Aarna Mehra   III   374   Class Second Ranker, State

Rank – 9

  2   Rishabh Anand   IV   2725   Class Second Ranker
  3   Amartya Mishra   V   1765   Class Second Ranker
  4   Pranav Sachdeva   VI   1518   Class Second Ranker
  5   Anushka Sharma   VII   651   Class Second Ranker
  6   Inika Aggarwal   VIII   2043   Class Second Ranker
  7   Kalrav Varshney   IX   1303   Class Second Ranker
  8   Kinshuk Gandhi   X   1812   Class Second Ranker

 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  S.No.   Name of the Student   Class   National

Rank

  Achievement
  1   Aahana Sabat   II   1965   Class Third Ranker
  2   III   2413   Class Third Ranker
  Sharanya Gupta
  3   Rishit Singh   IV   3653   Class Third Ranker
  4   V   2003   Class Third Ranker
  Shambhavi Sinha
  5   VI   1845   Class Third Ranker
  Arna Adhikari
  6   VII   1149   Class Third Ranker
  Pratham Gupta
  7   VIII   2145   Class Third Ranker
  Bharvi Arora
  8   IX   1470   Class Third Ranker
  Ankur Mishra
  9   X   2216   Class Third Ranker
  Raunak Asnani

 

 

 

SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION

SECOND LEVEL INTERNATIONAL ENGLISH OLYMPIAD RESULT -2017-18

 

  

  

  

  

  

  

  

  Class   Name of Student   Zonal Rank   PRIZE
  III   Aanya Gupta   8   Gifts Worth Rs. 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
  III   Aarna Mehra   20   Certificate of Zonal Excellence
  IV   Kartik Chaudhary   8   Gifts Worth Rs. 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
  V   Saanvi Srivastava   9   Gifts Worth Rs. 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
  XI   Prakhar Trivedi   24   Certificate of Zonal Excellence

 

SECOND LEVEL NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD RESULT -2017-18

  

  

  

  

  

  

  Class   Name of Student   Zonal Rank   PRIZE
  IV   Divyesh Kandari   17   Certificate of Zonal Excellence
  VI   Sanskar Ranjan   13   Certificate of Zonal Excellence
  IX   Neelansh Varshney   18   Certificate of Zonal Excellence
  IX   Pal Aggarwal   15   Certificate of Zonal Excellence

 

 

SECOND LEVEL INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD RESULT 2017-18

  

  

  

  

  

  

  Class   Name of Student   Zonal Rank   PRIZE
  III   Aarna Mehra   28   Certificate of Zonal Excellence
  VI   Pranav Sachdeva   10   Gifts Worth Rs. 1000/- + Certificate of Zonal Excellence
  VII   Malay Kedia   11   Certificate of Zonal Excellence
  IX   Pal Aggarwal   3   Rs. 2,500 + Zonal Silver Medal + Certificate of Zonal Excellence

 

NOTE:

  • For name correction / any other query, please write to us at info@sofworld.org